Stacje Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym pw. Świętego Leonarda w Mircu od wielu lat są bardzo ważnym elementem wystroju naszego kościoła i pomagają wiernym w rozważaniu męki Pana Jezusa.
Ze względu na upływ czasu, uległy one znacznej degradacji i zniszczeniu co wymownie pokazują zamieszczone zdjęcia. Zaistniała więc potrzeba gruntownego odnowienia tych cennych i pięknych dzieł. Stacje zostały zdjęte ze ścian świątyni i przewiezione do pracowni konserwatorskiej. Dotychczas odrestaurowano już osiem stacji.
Pragniemy pokazać na przykładzie serii zdjęć dwu z nich: X – „Jezusa z szat obnażają” oraz XIV – „Jezusa do grobu składają”, jak przebiega żmudna i trudna praca konserwatorska. Dzięki przeprowadzonym pracom już te i kilka pozostałych już odnowionych odzyskały swoje piękno i co warte podkreślenia dawną, oryginalną kolorystykę.
Szczególnie interesującym odkryciem okazał się napis odsłonięty na XIV stacji. Po konserwacji ponownie można odczytać informację, że została ona ufundowana przez górników z Jasieńca. To cenne świadectwo wiary i ofiarności mieszkańców naszej okolicy oraz ważny fragment historii parafii. Wiadomo, że na początku XX wieku górnicy pracujący w pobliskich kopalniach rudy żelaza aktywnie wspierali naszą świątynię. Według dostępnych źródeł w 1904 roku ufundowali oni między innymi monstrancję oraz dwie stacje Drogi Krzyżowej.
Renowacja stacji Drogi Krzyżowej ma na celu zachowanie tego cennego zabytku oraz przywrócenie mu dawnego blasku. Po zakończeniu wszystkich prac odnowione stacje ponownie będą zdobić wnętrze naszego kościoła i pomagać wiernym w modlitwie oraz rozważaniu męki Pana Jezusa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspierają to jakże istotne i ważne dzieło – swoją modlitwą, życzliwością i materialną pomocą.